TVIS > Новини > Зі швидкістю льоду: з супутникових знімків Landsat створена карта динаміки льодовиків світу
16.01.17

Зі швидкістю льоду: з супутникових знімків Landsat створена карта динаміки льодовиків світу

Наприкінці 2016 року великий колектив, який обʼєднав вчених з NSIDC (Національного центру снігу та льоду), Лабораторії реактивного руху США, та кількох американських і європейських університетів, представив результати масштабного проєкту з моніторингу льодовиків на всій земній кулі. 

coverage of landsat 8

В основу проєкту були покладені дані з американського супутника дистанційного зондування Landsat-8, який здатен знімати будь-яку ділянку земної поверхні кожні 16 днів.Апаратура Landsat-8 дозоляє знімати поверхню землі в 11-ти спектральних діапазонах, серед яких один панхроматичний, один в ультрафіолетовій зоні спектру та по три канали  у видимій, ближній інфрачервоній і тепловій частинах спектру. Для оцінки руху льодовиків у попередні роки використовувалися супутникові знімки Landsat-7.

 

Карта наочно демонструє, як нагромаджуються маси льоду, у якому напрямку та з якою швидкістю рухаються льодовики. 

 alaska antarctica 

Також наочно показана динаміка меж льодовиків. Встановлено, що швидкість руху крижаних мас коливається від 3-4 до 800 метрів на рік. Ці явища давно відомі фахівцям-гляціологам, однак тільки сьогодні, завдяки супутниковій зйомці Landsat, зʼявилася можливість  оцінити їх глобальний масштаб.Для вивчення швидкості руху льодовиків вчені застосовували космічні знімки, отримані у різний час на одну й ту ж місцевість, а також програмні пакети з можливістю автоматичного визначення змін на території (change detection), зокрема ERDAS IMAGINE.  На покривних льодовиках Арктики та Антарктики часто бракує орієнтирів, або реперних точок, за якими можна визначати рух льодових мас. Тому вчені запропонували оригінальний підхід з розпізнавання текстур льодовиків, які вони назвали «льодовими зморшками». Насправді ж вони утворені особливим розташуванням тріщин, складок льодовиків та морен – накопичень уламків гірських порід на поверхні криги.

E-mail розсилка
Новини, акції, конференції та інша корисна інформація